Fotovoltaický článok je v podstate polovodičová dióda vyrobená z kremíka, ktorá využíva fotovoltaický jav. Články sa vyrábajú buď z jedného kryštálu kremíka (monokryštalické) alebo z viacerých malých kryštálov (polykryštalické). Jednotlivé články sa spájajú sérioparalelne do fotovoltaických panelov pre dosiahnutie vyššieho napätia a prúdu. Najmodernejšou technológiou sú tzv. half-cell panely, ktoré využívajú polovičné články pre vyššiu účinnosť.

Definícia

Fotovoltaický článok je základný prvok solárnych panelov, ktorý dokáže priamo premeniť slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Je vyrobený z polovodičového materiálu, najčastejšie z kremíka.

Príklad použitia

Na streche rodinného domu je nainštalovaných 20 fotovoltaických panelov, z ktorých každý obsahuje 144 fotovoltaických článkov, čím sa dosahuje optimálny výkon pre pokrytie spotreby domácnosti.

Súvisiace pojmy:

Fotovoltaický efekt, Monokryštalický panel, Half-cell technológia

Ďalšie pojmy

Odberné miesto

Miesto, kde koncový odberateľ elektriny nakupuje elektrinu pre vlastnú spotrebu. Je obvykle totožné s miestom, kde sa meria spotreba elektriny.

Pozrieť slovný pojem

Systémová odchýlka

Rozdiel medzi plánovanou a skutočnou výrobou alebo spotrebou elektrickej energie v elektrizačnej sústave. Vzniká, keď sa reálna výroba alebo spotreba odchýli od predpovedaných hodnôt.

Pozrieť slovný pojem