Distribučná sústava predstavuje kľúčovú časť elektrizačnej sústavy, ktorá privádza elektrinu priamo k spotrebiteľom. Zahŕňa vedenia veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Na území SR pôsobia traja hlavní distribútori – ZSD (západné Slovensko), SSD (stredné Slovensko) a VSD (východné Slovensko). Sústava obsahuje transformátory, ktoré upravujú napätie na úroveň vhodnú pre koncových užívateľov. Distribútori zodpovedajú za údržbu a rozvoj siete vo svojej oblasti.

Definícia

Distribučná sústava je sieť elektrických vedení a zariadení, ktorá zabezpečuje prenos elektrickej energie od prenosovej sústavy ku koncovým odberateľom. Funguje na nižších napäťových úrovniach než prenosová sústava.

Príklad použitia

Fotovoltická elektráreň na streche rodinného domu je pripojená do distribučnej sústavy cez elektromer, ktorý meria tok energie v oboch smeroch – odber zo siete aj dodávku prebytkov do siete.

Súvisiace pojmy:

Distributor elektrickej energie, Prenosová sústava, Elektromer

Ďalšie pojmy

Vodný kondenzát

Voda, ktorá vzniká pri prevádzke tepelného čerpadla zrážaním vodnej pary na povrchu výparníka. Pri vonkajších teplotách okolo bodu mrazu môže vznikať až desiatky litrov denne.

Pozrieť slovný pojem